ساخت مواد پلیمری که در یک ساعت تجزیه و ناپدید می شود

تامین نیاز محصولات پلیمری مورد نیاز صنایع پایین دستی در ایام محرم و صفر
آگوست 31, 2019
شرکت طب پلاستیک با میزان سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد ریال در استان سمنان
سپتامبر 1, 2019

ساخت مواد پلیمری که در یک ساعت تجزیه و ناپدید می شود

محققان آمریکایی نوعی خاصی از پلیمر ابداع کرده اند که بدون هیچ رد و نشانی از بین می‌رود.

محققان بنیاد شیمی آمریکا به سفارش ارتش این کشور، پلیمر مذکور را ابداع کرده اند. آن‌ها ادعا می‌کنند می‌توان آن را در حسگر‌های الکترونیکی به کار برد و تجهیزات نظامی ساخت که به طور مخفی پس از ارائه محموله هیچ اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

«پل کول» محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: این پلیمر از آن نوع موادی نیست که مانند مواد حافظ محیط زیست، طی یک سال از بین می‌رود. بلکه با فشار یک دکمه مکانیسم داخلی در پلیمر فعال می‌شود و از بین می‌رود یا خورشید آن را از بین می‌برد.

برای دستیابی به این فرایند سریع تغییر وضعیت از جامد، محققان نوعی پلیمر با سقف دمای پایین استفاده کردند. به عبارت دیگر پیوند‌های این ماده در دمایی خاص از هم گسسته می‌شوند.

محققان در آزمایش‌ها از یک کاتالیزور حساس به نور استفاده کردند تا فرایند فروپاشی پلیمر را آغاز کنند. به محض اینکه این ماده در برابر نور خورشید قرار گرفت، فرایند فروپاشی آن شروع شد.

به این ترتیب اپراتور می‌تواند این پلیمر را در شب ارسال کند و با طلوع خورشید اثری از آن باقی نمی‌ماند. با کمک این روش می‌توان زمان فروپاشی را تنظیم کرد تا موادی با عمر طولانی‌تر ساخت.

کول در این باره می‌گوید: ما راهی یافته ایم تا فرایند فروپاشی را برای مدت زمانی خاص (یک، دو یا سه ساعت) به تعویق بیندازیم. کافی است آن را تا زمان استفاده در مکانی تاریک نگهداری کنید، همچنین نوع دیگری از این پلیمر ساخته شد که به نور فلورسنت حساس است. این ماده برای ماموریت در فضا‌های بسته مناسب است.

سال هاست که دانشمندان سعی دارند چنین موادی را بسازند، اما به دلیل عدم ثبات پلیمر‌ها در دمای اتاق موفق نبوده اند. اما اکنون آن‌ها توانسته اند با حذف ناخالصی مواد قبل از تبدیل در واکنش‌های شیمیایی پلیمری بسازند که نسبت به نمونه‌های پیشین ماندگارتر است.

هرچند این پلیمر هم اکنون در فناوری نظامی استفاده شده، اما دانشمندان معتقدند کاربرد‌های تجاری نیز دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *