عرضه و تقاضا در بازار محصولات پلیمری تعادل را برقرار نمی‌کنند – دو کفه نابرابر در بازار

ممنوعیت واردات پسماندهای پلاستیکی به هند
مارس 9, 2019
مصاحبه با آقای دکترعلی علیخانی مدیر بازار یابی و خدمات فنی شرکت پویا پلیمر تهران تولید کننده کامپاند و مستربچ
مارس 10, 2019

عرضه و تقاضا در بازار محصولات پلیمری تعادل را برقرار نمی‌کنند – دو کفه نابرابر در بازار

به گزارش ایرانیان پلاست و به نقل از دنیای اقتصاد که در روز گذشته به بررسی وضعیت معاملات در بورس کالا پرداخته است عنوان شد در دو هفته اخیر بیشترین حجم معاملات در تاریخ بورس کالای ایران تجربه شده است. همین داده به معنی بالابودن جدی حجم تزریق کالا از بورس به بازار است یعنی از هم‌اکنون می‌توان انتظار داشت که حجم عرضه در بازار داخلی در سطوح بالایی قرار گرفته باشد. جریان غالب قیمتی در بازار ارز آزاد هم چندان افزایشی نیست؛ یعنی نمی‌توان از مسیر جو روانی، افزایش نرخ گسترده‌‌ای را برای بازار پلیمرها تخمین زد.

رشد حجم معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا

حجم معاملات در بازارهای شیمیایی و پلیمرهای بورس کالا در هفته قبل رشد مطلوبی داشت تا جایی که رکورد حجم معامله هفتگی پلیمرها در بورس کالا جابه‌جا‌ شد.به گزارش «نیپنا» در هفته گذشته حجم معامله پلیمرها با رشدی نزدیک به نیم درصد روبه رو شد که نشان می‌دهد این بازار هنوز هم جذابیت‌های خود را حفظ کرده است و به کمک رشد نسبی عرضه‌ها، شاهد افزایش رکورد معاملاتی در بورس کالا بودیم تا جایی که در هفته قبل رکورد بیشترین حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا جابه‌جا‌ شد.

هفته گذشته ۹۰ هزار و ۵۲۰ تن از انواع پلیمرها در بازار اصلی و معاملات فیزیکی بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. بالابودن تقاضای فصلی در روزهای پایانی سال را می‌توان مهم‌ترین‌ دلیل رشد حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا به شمار آورد اگرچه با توجه به رشد قیمت‌ها در بازار آزاد، خرید از بورس جذابیت بیشتری پیدا کرده بود آن هم در شرایطی که ذخیره‌سازی مواد اولیه باز هم مورد توجه برخی واحدهای تولیدی قرار گرفته است؛ گویی این واحدها در حال تامین نیازهای خود حتی برای تولید در روزهای تعطیل و روزهای ابتدایی سال آینده هستند. این در حالی بود که قیمت‌ها در بازار آزاد در هفته گذشته افزایش یافته بود ولی در اواخر هفته قبل با توجه به حجم بالای معاملات در دو هفته اخیر شاهد عقبگرد نسبی بهای برخی گریدهای پلیمری رایج بودیم. رشد نزدیک به یک درصدی حجم عرضه پلیمرها در هفته گذشته موجب شد تا شرایط خرید برای بسیاری از گریدهای پلیمری تسهیل شود و شاهد بودیم که حجم تقاضا هم کمتر از ۸ درصد کاهش یافت. کاهش تقاضا نیز نشان‌دهنده کاهش محدود التهاب خرید در بازار بود اما گریدهای جذاب هنوز هم با جذابیت بالایی روبه‌رو هستند که به رشد نرخ در بازار آزاد و بورس کالا منجر شد.

هفته گذشته حجم معاملات ترکیبات شیمیایی در بورس کالا نیز تقویت شد و این رقم به بیشترین میزان معاملات در نیمه دوم سال جاری افزایش یافت که با توجه به ویژگی‌های فنی این گروه کالایی می‌توان گفت حجم تولید در کل بازار محصولات پتروشیمیایی در فاز صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی تقویت شده است. هفته گذشته حجم معامله ترکیبات شیمیایی در بورس کالا با رشدی نزدیک به ۱۴ درصد روبه‌رو شد که در نهایت این حجم به بیش از ۳۶ هزار و ۵۰۰ تن رسید که از روند افزایشی مستمر در هفته‌های اخیر حکایت دارد. رشد نزدیک به ۵ درصدی حجم عرضه‌ها در بورس کالا برای رینگ محصولات شیمیایی در کنار کاهش کمتر از ۱۳ درصدی تقاضا هم از دیگر ویژگی‌های این بازار بود.

 

در بازار داخلی اما جریان عمومی قیمت‌ها در دو هفته اخیر را باید افزایشی قلمداد کرد اگرچه در اواخر هفته گذشته شاهد افت نرخ برخی گریدهای رایج بودیم. با توجه به کاهش تقاضا در دو بازار پلیمرها و ترکیبات شیمیایی می‌توان گفت بخشی از التهاب در بازار پتروشیمی کاهش یافته است ولی هنوز هم بازار ملتهبی را در فاز خرید در بورس کالا شاهد هستیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *