محصولات پتروشیمی ایران به اسم دیگر صادر می‌شود

واکنش بورس به خبر تحریم پتروشیمی
ژوئن 8, 2019
با تکمیل پروژه پتروشیمی لردگان یکهزار و ۶۰۰ نفر تعدیل شدند
ژوئن 9, 2019

محصولات پتروشیمی ایران به اسم دیگر صادر می‌شود

سید حمید حسینی رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات نفتی و پتروشیمی :

محصولات پتروشیمی یک‌سوم از سهم سبد صادراتی کشور را به خود اختصاص داده است و سهم عمده‌ای از صادرات غیرنفتی دارد تا جایی که ارزش ۱۲ میلیارد دلاری صادرات این محصولات وزن مهمی به محصولات پتروشیمی از صادرات کشور داده است.

در دور جدید تحریم‌هایی که امریکا علیه ایران اعمال کرده، صنعت پتروشیمی کشور تحریم نشده و صرفا نام چند شرکت بازرگانی و هلدینگ در لیست تحریم‌های جدید قرار گرفته است که بدون تردید برای عبور از این تحریم‌ها نیز می‌توانیم راه‌حل مناسبی پیدا کنیم.

ایران به لحاظ تولید محصولات پتروشیمی در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد و همین امر موجب شده تا در بازار محصولات پتروشیمی در جایگاه فروشنده باشیم که این امر می‌تواند موقعیت ایران را در بازار محصولات پتروشیمی مستحکم‌تر کند. با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی ایران از سوی امریکا تحریم نشده و فقط نام یک هلدینگ و چند شرکت در لیست تحریم‌ها قرار گرفته است، بنابراین نباید نگران کاهش ارزش صادرات محصولات پتروشیمی باشیم، زیرا ارزش صادرات هلدینگ خلیج‌فارس بین دو تا سه میلیارد دلار است و فقط این هلدینگ بعد از تحریم‌ها در تامین قطعات و تامین مالی با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد که البته می‌توان از این معضل نیز عبور کرد.

 

ایران از دهه‌های قبل همواره مورد تحریم قرار گرفته است به همین دلیل راهکارهای عبور از تحریم را پیدا کرده‌ایم، بنابراین نباید نگران تحریم یک هلدینگ پتروشیمی و تاثیر آن در میزان صادرات غیرنفتی باشیم. برای صادرات محصولات پتروشیمی به کشورهای همسایه هیچ مشکلی نداریم و سال‌هاست که محصولات پتروشیمی ایران به غرب و شرق آسیا، ‌هند و کره جنوبی به اسم محصولات سایر کشورها صادر می‌شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *