ترمیم جاده‌های آفریقای جنوبی با بطری‌های پلاستیکی شیر

قیمت پایه محصولات پتروشیمی منتهی به روز یکشنبه (24 آذر الی 1 دی 98)
دسامبر 16, 2019
آقای عبدالرضا امیدی کارشناس ارشد مدیریت منابع انسانی– رضایت شغلی
دسامبر 16, 2019

ترمیم جاده‌های آفریقای جنوبی با بطری‌های پلاستیکی شیر

آفریقای جنوبی با هدف تلاش برای رفع مشکل پسماندها و هم‌چنین بهبود کیفیت جاده‌های خود، در حال جمع‌آوری و بازیافت بطری‌های پلاستیکی شیر در سراسر کشور است.

طبق اعلام فدراسیون جاده‌ای آفریقای جنوبی، خسارتی که چاله‌های جاده‌های این کشور به خودروها وارد می‌کنند، سالانه ۳.۴ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

در ماه اوت شرکت “Shisalanga ” در آفریقای جنوبی برای نخستین بار مرمت جاده‌ای در استان “کوازولو-ناتال” این کشور را با پلاستیک بر عهده گرفت. هم اکنون بیش از ۴۰۰ متر از این جاده با آسفالتی مرمت شده که با معادل تقریبا ۴۰ هزار بطری شیر پلاستیکی بازیافت شده، تهیه شده است.

این شرکت از پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)، پلاستیک ضخیمی که به طور معمول برای ساخت بطری‌های شیر به کار می‌رود، استفاده می‌کند. یک کارخانه بازیافت محلی این پلاستیک‌ها را به صورت قرص‌های درمی‌آورد و آن‌ها را تا ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد داغ کرده تا ذوب شوند و سپس آن‌ها را با مواد افزودنی مخلوط می‌کند. این مواد جایگزین شش درصد از چسب‌های آسفالت می‌شوند، بنابراین هر تُن آسفالت حاوی حدود ۱۱۸ تا ۱۲۸ بطری است.

استفاده از پلاستیک بازیافتی برای بازسازی جاده‌ها برای نخستین بار ۱۷ سال پیش در هند آغاز شد و سپس در مکان‌های مختلفی از جمله سراسر اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا مورد آزمایش قرار گرفت. اما نگرانی‌هایی در مورد گازهای احتمالا سرطان‌زایی که در هنگام تولید آن‌ها منتشر شده و آزاد شدن میکروپلاستیک‌ها به دلیل از بین رفتن جاده‌ها وجود دارد.

اما شرکت “Shisalanga ” که پنج سال زمان برای تحقیقات درمورد این تکنولوژی صرف کرده، اعلام کرده است که روش ذوب شدن پلاستیک به تعدیل‌کننده‌های چسب آسفالت‌ها، خطر آزاد شدن میکروپلاستیک‌ها را بسیار می‌کاهد.

استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی برای بازساری جاده‌ها یکی از خلاقانه‌ترین روش‌های استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی است. شرکت‌های محتلفی در سراسر جهان با استفاده از این پلاستیک‌ها به تولید آجر، سوخت یا حتی لباس می‌پردازند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *